Za gorąco? W miejskich autobusach poczujesz ulgę

17.06.2019

Za gorąco? W miejskich autobusach poczujesz ulgę

Klimatyzację wnętrza ma większość wyjeżdżających w miejskie i podmiejskie trasy autobusów – 73 z około 130. Klimatyzowaną podróż zapewnia także 7 tramwajów ,,Twist”. Systematyczny wzrost odsetka pojazdów przyjaznych pasażerkom i pasażerom zwłaszcza w upały to efekt programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.

Pierwsze klimatyzowane autobusy pojawiły się w taborze MPK wraz z rozpoczęciem zakrojonej na szeroką skalę modernizacji floty w ramach programu „Lepsza komunikacja w Częstochowie”. Dzięki tym inwestycjom odsetek jeżdżących po Częstochowie fabrycznie nowych autobusów z klimatyzowanymi wnętrzami zaczął szybko rosnąć. W 2014 roku miasto kupiło 10 fabrycznie nowych autobusów marki ,,Solaris”, a w 2016 roku –  3  fabrycznie nowe pojazdy marki ,,Solbus”. W 2017 roku tabor wzbogacił się o aż 40 ,,Solarisów” prosto z fabryki, a w zeszłym roku – o 12 nowych autobusów ,,MAN”. W tym roku zatem MPK dysponuje już łącznie 65 takimi nowymi pojazdami. Dodatkowo w ostatnich latach miejski przewoźnik wzbogacił się o szereg kilkuletnich pojazdów z rynku wtórnego, z których część także wyposażona jest w klimatyzację. Nie wszystkie autobusy o nowoczesnym nadwoziu są jednak wyposażone w klimatyzację – nie ma jej na przykład kilkadziesiąt Mercedesów dostarczonych w 2010 roku.

Klimatyzacja w naszych autobusach jest automatyczna – gdy temperatura powietrza na zewnątrz przekracza 22 stopnie Celsjusza, system włącza się sam. Kierowcy nie mają możliwości regulacji czy wyłączenia nawiewów (poza własną kabiną). Dlatego klimatyzacja jest dostępna dla pasażerów zawsze gdy dany pojazd jest sprawny i ma na wyposażeniu to udogodnienie. Przy ekstremalnie gorącej aurze – takiej jak ostatnio – klimatyzacja pozwala obniżyć temperaturę w środku o kilka stopni (maksymalnie 10) w porównaniu do tej na zewnętrz.

W klimatyzację wyposażonych jest też 7 nowoczesnych składów tramwajowych typu ,,Twist”, które w użytku są od 2012 roku. Realizowane aktualnie zamówienie na produkcję i dostarczenie kolejnych 10 składów drugiej wersji ,,Twista” pozwoli realizować większość kursów nowoczesnym i klimatyzowanych taborem (podobnie jak w przypadku autobusów). Nowe tramwaje mają dotrzeć do Częstochowy na przełomie 2019 i 2020 roku.

  • oprac. Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły