27.04.2018

„Żabki” ominą zakaz handlu w niedziele?

Wszystko wskazuje na to, że sieci sklepi „Żabka” będą czynne również w niedziele, w które obowiązuje zakaz handlu. Dlaczego? Bo będą pełnić funkcję placówek pocztowych współpracujących z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL.

O całej sprawie poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl. –  Sieć twierdzi, że jej sklepy, jako placówki pocztowe, będą mogły funkcjonować w dni, w które zamknięte pozostaną lokale większości konkurentów. Do otwierania sklepów w niedziele franczyzobiorców Żabki zachęcać ma też zmodyfikowany system wynagrodzeń, uwzględniający premie za handel w “niehandlowe” dni. Działania Żabki wydają się śmiałe, ale przy tym całkowicie legalne – czytamy. – Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – cytuje portal odpowiedź otrzymaną z biura prasowego Żabki. Zgodnie z obowiązującym prawem, w punktach sprzedaży o statusie placówki pocztowej, nie obowiązują ograniczenia dotyczące handlu w wybrane niedziele. Efekt? Zakwalifikowanie Żabek jako placówek pocztowych oznacza, że sklepy te nie będą objęte zakazem. Status “placówki pocztowej” sprawi bowiem, że za ladą będzie mógł stanąć każdy pracownik, a nie tylko właściciel bądź członek jego rodziny. Z informacji portalu wynika, że franczyzobiorcy sieci lada moment będą otrzymywać naklejki z napisem “placówka pocztowa”, które wyeksponują na drzwiach sklepu. Poczta Polska wyjaśnia z kolei, że wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja Zarządu Żabka Polska SA. Jak podaje, sklepy partnera, jakim jest Żabka w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. – Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem  pocztowym – cytuje portal Pocztę Polską.

  • kg
Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły