Zapisz w telefonie. 799 448 084 – numer, który trzeba znać

30.08.2023

Zapisz w telefonie. 799 448 084 – numer, który trzeba znać

Każdy z nas posiada w swoim telefonie komórkowym dużą bazę kontaktów. Wśród nich warto uwzględnić właśnie ten numer: 799 448 084. Może się on okazać niezwykle przydatny, zwłaszcza w okresie licznych ataków SMS-owych. Dzięki niemu możemy uniknąć włamania na nasze konto oraz utraty pieniędzy. Numer ten został uruchomiony przez CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci.

Czym zajmuje się CERT Polska?

CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci, zachęca do zgłaszania podejrzanych SMS-ów z linkami. Chodzi o wiadomości, w których oszuści podszywają się na przykład pod firmy kurierskie, banki lub sprzedawców energii elektrycznej.

Zespół CERT Polska od początku swojego istnienia zajmuje się obsługą incydentów bezpieczeństwa i współpracą z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w ramach działalności operacyjnej, jak i badawczo-rozwojowej. Organizacja ta działa od 1996 roku i jest członkiem FIRST od 1997 roku.

Do tego służy numer 799 448 084?

Numer ten zapewnia bezpośredni kontakt ze specjalistami z CERT Polska, którzy zajmują się zdarzeniami naruszającymi szeroko pojęte bezpieczeństwo sieciowe. Pod ten numer można zgłaszać wszystkie podejrzane wiadomości SMS, np. dotyczące braku zapłaty za prąd, gaz, mandaty, spreparowane wiadomości o nieodebranych paczkach, a nawet połączenia i podszywanie się pod instytucje bankowe lub policję. Pamiętajmy, że ostatnio oszuści często podszywają się pod dostawców prądu.

Jak przesłać wiadomość?

Jeżeli otrzymasz podejrzany SMS, możesz przesłać go do analizy na numer +48799448084, nie zmieniając treści. Wystarczy użyć funkcji “przekaż dalej”, która znajduje się w opcjach wiadomości SMS w każdym telefonie. Wiadomość ta trafi do specjalistów pracujących w CERT Polska i zostanie sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa. Przesłanie podejrzanego SMS-a na numer CERT może przyczynić się do wydania komunikatu ostrzegającego innych o działaniach przestępców.

Pamiętajmy, że do CERT Polska można przesłać maksymalnie 3 SMS-y z jednego numeru w ciągu 4 godzin.

Dlaczego warto zgłaszać każde podejrzenie (cyber)incydentu do CERT Polska?

Dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych
Pomagasz tworzyć mapę zagrożeń w cyberprzestrzeni
Pozwalasz rozpoznać niebezpieczeństwo i dajesz możliwość zmniejszenia jego oddziaływania

 

fot. CERT.pl

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły