Zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii w Częstochowie

16.11.2021

Zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii w Częstochowie

Jason Rheinberg zastępca Szefa Misji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odwiedził Częstochowę. Zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii spotkał się z dziennikarzami podczas konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie. Jason Rheinberg mówił, że jego kraj w pełni popiera Polskę w kryzysie migracyjnym, za który odpowiada Aleksander Łukaszenka.

Jason Rheinberg gościł we wtorek w województwie śląskim, odwiedzając m.in. Katowice i Częstochowę. Do naszego miasta dyplomatę zaprosił senator Ryszard Majer. W Częstochowie zastępca Szefa Misji Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odwiedził UJD, aby porozmawiać o współpracy pomiędzy częstochowską uczelnią a brytyjskimi instytucjami.

– Rozmawialiśmy o zadaniach, które obecnie realizujemy. Bierzemy udział w projekcie Horyzont 2020, w którym współpracujemy z liderem Glasgow Caledionan University. Współpracujemy z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie. Prowadzona jest również wymiana studentów. Mamy nadzieję, że pojawią sie kolejne uczelnie, z którymi będziemy mogli współpracować i prowadzić wymianę. Uzyskaliśmy obietnice w tej sprawie od pana ambasadora – mówiła prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD.

Jason Rheinberg zapytany przez częstochowskich dziennikarzy odniósł się do kryzysu migracyjnego, z którym zmaga się Polska.

– Zjednoczone Królestwo w 100 procentach solidaryzuje się z Polską w tej sprawie – mówił Jason Rheinberg.

– To, co Łukaszenka robi na granicy, wykorzystując biednych ludzi jako broń jest nie do przyjęcia. Winnym tej sytuacji jest Łukaszenka. Wielka Brytania uważa, że trzeba chronić wschodniej granicy NATO od wszelkich niebezpieczeństw. Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii przyleci do Polski i spotka się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, aby porozmawiać o współpracy – dodawał Jason Rheinberg, który na zakończenie wizyty w województwie śląskim, wspólnie z senatorem Ryszardem Majerem miał zwiedzić klasztor jasnogórski.

  • TS
Najnowsze artykuły