Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu trafi na licytację

26.02.2024

Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu trafi na licytację

Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie wystawił na licytację zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu (Śląskie) – rezydencję rodów magnackich, pochodzącą z XVII w. Wartość działek i zabudowań oszacowano na ponad 3,8 mln zł. Cena wywoławcza to 2,86 mln zł.

„Na tę informację czekało wielu mieszkańców Koniecpola. Jest szansa, że niszczejący zespół pałacowo-parkowy Koniecpolskich przejdzie w nowe ręce” – poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Katowicach Michał Kasprzak. „Zabudowania przy ul. Zamkowej 27 to rezydencja polskich rodów magnackich ważnych dla historii kraju i jednocześnie najcenniejszy zabytek Koniecpola” – zaznaczył.

 

Zespół pałacowy w Koniecpolu powstał w miejscu wcześniejszego zamku. Budowę nowej siedziby rozpoczął w 1603 r. wojewoda sieradzki Aleksander Koniecpolski, później kontynuował ją jego syn Stanisław, późniejszy wielki hetman koronny. Rezydencja należała do rodu Koniecpolskich do 1719 r. Kolejnymi właścicielami byli: Walewscy, Lubomirscy, a od 1754 r. Czapscy. Spadkobiercami Czapskich zostali Potoccy. Za ich czasów pałac został gruntownie przebudowany. W ich rękach nieruchomość pozostawała do II wojny światowej. W 1945 r. pałac został spalony.

 

Rezydencja powstała w stylu klasycystycznym, z wykorzystaniem starszej budowli, przebudowana i odbudowana po zniszczeniach powojennych – przypomina Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w serwisie zabytek.pl. Najstarszym fragmentem budowli jest skrzydło pałacu od strony północnej, wzniesione na planie kwadratu z dwiema przybudówkami. Skrzydło zostało włączone do budowli z XVII w. Z okresu zamku pochodzi też baszta – opisuje NID.

 

Po wojnie tereny zostały upaństwowione, a pałac wraz z przyległościami oddano w ręce nowo powstałych Koniecpolskich Zakładów Płyt Pilśniowych. W trakcie odbudowy w latach 1956-67 korzystano z zachowanej ikonografii. Basztę oddano do użytku w 1974 roku. Do 2012 r. w pałacu działał Dom Kultury, a na jego zapleczu niewielki hotel. W 2011 r. zespół pałacowy odzyskał jeden ze spadkobierców, Paweł Potocki, który w 2015 r. sprzedał go obecnemu właścicielowi, przedsiębiorcy z Kielc.

 

„Aktualnie Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie prowadzi postępowanie egzekucyjne z nieruchomości, czego konsekwencją jest jej sprzedaż w ramach licytacji. Wartość działek i zabudowań oszacowano na ponad 3,8 mln zł. Cena wywołania w postępowaniu to 75 proc. tej kwoty, czyli 2,86 mln zł” – poinformował Kasprzak.

 

W skład nieruchomości wchodzi pałac o powierzchni 1,5 tys. mkw., dwie oficyny (łącznie niemal 1 tys. mkw.), dawny hotel (590 mkw.) i niewielki obiekt, w którym znajdowała się szatnia. Przedmiotem sprzedaży jest również teren o łącznej powierzchni 5,67 ha, w tym park ze starodrzewem i wybetonowany zbiornik wodny (4 tys. mkw.) powstały z przebudowy stawu. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków województwa śląskiego.

 

Północna część obszaru – ze zbiornikiem wodnym i budynkiem hotelu – widnieje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren sportu i rekreacji, natomiast grunt z pozostałymi obiektami przeznaczono na parki, skwery czy ogrody.

 

Termin pierwszej licytacji wyznaczono na 3 kwietnia.(PAP)

 

kon/ dki/

 

fot. slaskie.travel (Śląska Organizacja Turystyczna)

  • Krzysztof Konopka
Najnowsze artykuły