Zima nie zaskoczy częstochowskich drogowców

18.11.2023

Zima nie zaskoczy częstochowskich drogowców

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie od piątku po południu jest gotowy do zimowego oczyszczania miasta – poinformował Maciej Hasik, rzecznik prasowy tej instytucji.

“W ślad za niekorzystnymi prognozami pogody, które meteorolodzy przekazali dla naszego regionu na ten weekend, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie, po raz pierwszy w tym sezonie jesienno–zimowym, powołuje gotowość do zimowego oczyszczania miasta. Od godz. 14.00 w piątek powołana została 50-procentowa gotowość, co oznacza postawienie na nogi połowy stanu osobowego wraz ze specjalistycznym sprzętem firmy wykonawczej” – powiadomił Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

 

Według rzecznika, zapowiedź tę należy traktować jako rozpoczęcie tegorocznej „Akcji zima” w mieście. Wzorem lat ubiegłych za zimowe utrzymanie odpowiadać będzie firma Pre Zero. Z wykonawcą tym po przeprowadzeniu postępowania przetargowego została w ostatnich dniach podpisana nowa, trzyletnia umowa na świadczenie tej specjalistycznej usługi. W efekcie powołanego w piątek „alertu” 11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostaje w gotowości do wyjazdu na ulice w przypadku załamania się aury.

 

Nastąpi posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zarówno w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie ono realizowane prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych. Nawierzchnie ulic maja być przygotowane na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady. “Może się wiec zdarzyć się, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody” – wyjaśnił rzecznik Hasik.

 

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek odpowiadać będzie m.in.: 16 samochodów z samymi pługami (do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu), 6 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych; na mieście ustawionych zostanie 50 skrzyń z piachem.

 

Oprócz kierowców pojazdów, do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne. Zabezpieczonych zostało 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu częstochowskiego MZD pozostaje ponad 660 km ulic na terenie miasta z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne.(PAP)

 

macs/ dki/

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły