Złote Maski zostały rozdane. Cztery statuetki dla częstochowskiego Teatru

28.03.2024

Złote Maski zostały rozdane. Cztery statuetki dla częstochowskiego Teatru

W miniony poniedziałek w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się gala wręczenia Złotych Masek – jednej z najważniejszych nagród przyznawanych w województwie śląskim. I choć główna statuetka trafiła do Teatru Śląskiego, to częstochowski teatr imprezę zakończył z czterema Złotymi Maskami.

Gala wręczenia Złotych Masek za 2023 rok odbyła się w Częstochowie. To dlatego, że podczas ostatniej edycji wydarzenia spektaklem roku został „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Rafała Szumskiego. Zgodnie z tradycją to właśnie zwycięski Teatr organizuje kolejną galę finałową. W tym roku spektaklem roku okrzyknięto „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka. Sztukę wystawiono na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

– Tradycja honorowania teatrów, które w roku ubiegłym otrzymały Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu, sprawiła, że miejscem tej wyjątkowej gali był nasz teatr. To najważniejsza tego typu nagroda województwa śląskiego, więc jest to dla nas wydarzenie niezwykle ważne i nobilitujące, że to w Częstochowie spotkało się polskie środowisko teatralne – mówiła Magdalena Woch, p.o. dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza.

Ale powodów do dumy jest więcej, bo nie dość, że to „u nas” odbyła się gala, to jeszcze wszystkie nominacje dla osób związanych z częstochowskim Teatrem zamieniły się w statuetki. Nagroda w kategorii „aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych” trafiła do Hanny Zbyryt. To za doskonałą rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” w reżyserii Joanny Drozdy. Doceniono również Adama Hutyrę, który w „Zemście” wcielił się w Cześnika Macieja Raptusiewicza. Aktor zagrał też główną postać w „Karierze Nikodema Dyzmy”. I to właśnie za te role Złota Maska powędrowała w jego ręce.

Ale to nie wszystko. Kolejną statuetką uhonorowano Agatę Biziuk – konsultantkę ds. programowo-artystycznych. Nagrodę przyznano za reżyserię spektaklu „Ślub”Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Galę ze statuetką zakończył też Szymon Michlewicz-Sowa. Złotą Maskę otrzymał za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego.

Tradycja przyznawania Złotych Masek sięga 1967 roku. Wówczas artyści nagradzani byli przez regionalne media i wojewodów czterech województw – częstochowskiego, katowickiego, bielskiego i opolskiego. Po reformie administracyjnej z 1999 roku opiekę nad nagrodą przejęło województwo śląskie. Od tamtej pory Złote Maski przyznawane są w 11 kategoriach przez Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

 

fot. PD/ Facebook Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

  • mz
Najnowsze artykuły