Zrób w balona swoją nadwagę

27.10.2017

Zrób w balona swoją nadwagę

Próbowałeś już wszystkiego? Diety, ćwiczenia, konsultacje specjalistyczne, dietetyczne, a mimo wszystko Twoje BMI w dalszym ciągu znacznie odbiega od normy? Dzisiaj prezentujemy inne rozwiązanie, które stosowane razem z dietą, może pozwolić na pozbycie się nawet 20 kg w ciągu 6 miesięcy – endoskopowe założenie balonu żołądkowego.

Odchudzanie za pomocą wprowadzenia balonu do żołądka jest metodą dedykowaną dla osób z nadmierną masą ciała, które stosowały kuracje odchudzające, jednak podejmowane leczenie zachowawcze nie przyniosło pożądanych rezultatów. Często procedura jest etapem poprzedzającym zabieg bariatryczny. Stosuje się ją również przed zabiegami, których podstawą jest artroskopia stawu kolanowego, w celu zmniejszenia masy ciała i odciążenia kończyn dolnych.

Balon żołądkowy daje uczucie sytości, zmniejsza łaknienie oraz ogranicza podaż spożywanego pokarmu. Średnia utrata masy ciała przez okres 6 miesięcy, to około 15-20 kg. Na uzyskane efekty ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim tryb życia pacjenta.

Jak wygląda zabieg, czy jest niebezpieczny?

Założenie balonu odbywa się podczas zabiegu endoskopowego, czyli typowej gastroskopii, wykonywanej przez specjalistę gastroenterologa. Polega na wprowadzeniu pustego balonu przez usta do żołądka pod kontrolą wziernika endoskopowego. Wypełnienie odbywa się dopiero po aplikacji, kiedy balon jest już w żołądku. Zabieg jest małoinwazyjny, przeprowadzony w znieczuleniu, przy udziale anestezjologa. W trakcie wykonywania procedury pacjent dostaje leki przeciwbólowe, a także o działaniu uspokajającym, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.

Pierwsze dni po zabiegu bywają trudne, ponieważ organizm musi zaadaptować się do nowych warunków, a w konsekwencji może źle reagować na obecność ciała obcego w żołądku. Mogą wystąpić nudności, wymioty, czasem biegunki. Stan ten ulega znacznej poprawie po około 2-3 dniach.

Czy każdy może zostać poddany zabiegowi wprowadzenia balonu żołądkowego?

Do tego, jak do każdego innego zabiegu, istnieją pewne przeciwwskazania. Dla bezpieczeństwa pacjenta procedura nie może zostać przeprowadzona u osób cierpiących na owrzodzenie żołądka, zapalenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego. W celu wykluczenia wymienionych czynników przed właściwą aplikacją balonu powinno wykonać się jeszcze jedną gastroskopię, która pozwoli specjaliście obejrzeć wnętrze żołądka. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, karmienie piersią, a także przepuklina rozworu przełykowego, choroba nowotworowa oraz wcześniejsza interwencja chirurgiczna w obrębie górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak powinna wyglądać dieta po zabiegu wprowadzenia balona żołądkowego?

Okres około 6 miesięcy, w którym balon znajduje się w naszym żołądku jest idealnym czasem na wprowadzenie prawidłowych zasad i nawyków zdrowego żywienia. Przez pół roku balon znacznie ogranicza wielkość spożywanych porcji, co pomoże w osiągnięciu upragnionego celu i zdecydowanie ułatwi prowadzenie diety. Oczywiście aby utrzymać efekty po zakończonej kuracji, niezbędne jest stałe stosowanie zasad zalecanych przez dietetyka. Należy pamiętać o małych porcjach pokarmu spożywanych często, o tym, że by wybierać żywność dobrej jakości, unikać produktów przetworzonych oraz dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jak wygląda procedura usunięcia balonu?

Jest równie prosta jak jego założenie. Balon usuwa się podczas kolejnej gastroskopii w znieczuleniu – przed wyciągnięciem zostaje przebity. Płyn naturalnie zostaje usunięty z organizmu.

Czy balon żołądkowy wpływa na tryb i jakość życia codziennego?

Absolutnie nie. Balon wypełniony płynem nie ogranicza w żaden sposób aktywności pacjenta w ciągu dnia. Po zabiegu w krótkim czasie można powrócić do obowiązków dnia codziennego, a także do aktywności fizycznej, która jest wręcz wskazana. Zalecane są spacery, gimnastyka. Nie ma żadnych przeciwwskazań do pływania, biegania, gier zespołowych czy innych intensywnych dyscyplin sportowych, bez obaw, że balon ulegnie zniszczeniu.

 

CENTRUM LECZENIA OTYŁOŚCI – ALFAESTETICA

Lekarz prowadzący – gastroenterolog – dr hab.n.med. MACIEJ GONCIARZ

Dietetyk prowadzący – MONIKA PRZYSTALSKA

 

Centrum Medyczne ALFAESTETICA

ul. Kilińskiego 166, Częstochowa

34 314 71 07

www.alfaestetica.med.pl

http://www.facebook.com/alfamedica.czestochowa/

 

  • Zespół Medyczny Alfamedica

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły