Zwiększona zachorowalność. Czy brakuje testów i leków?

02.01.2023

Zwiększona zachorowalność. Czy brakuje testów i leków?

Częstochowianie testują się na grypę, RSV i COVID. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w naszym mieście. Farmaceuci informują, że zainteresowanie wzrosło. Coraz częściej ludzie pytają o leki przeciwgrypowe i testy.

Nie należy się jednak martwić. Sytuacja jest tymczasowa. Większość aptek czeka na dostawy, które mają pojawić się wkrótce. Brak dostępności leków i testów to sytuacja utrzymująca się od kilku miesięcy, jednak w ostatnim czasie zauważono wzrost zainteresowania wykupem tego typu specyfików. Problem związany jest z dystrybucją leków, logistyką, a przde wszystkim ze wzmożonym popytem.

Dystrybutorzy czekają na dostawy w nowym roku i dopiero wtedy będą w stanie rozdysponować towar w aptekach. Testów brakuje, ale nie jest to sytuacja, którą należy się martwić.

Apteka św. Łukasza, Apteka ,,4 pory roku” i Nasza apteka przy ul. Dąbrowskiego są jednymi z większych w Częstochowie. O problem z dostępnością testów zapytaliśmy właśnie tam. Potwierdziły się obawy, że testów na grypę i wirus RSV brakuje. Podobnie jest z lekami przeciwgrypowymi i antybiotykami. Farmaceuci jednak uspokajają, że wkrótce braki zostaną uzupełnione.

Ministerstwo Zdrowia od 16 do 22 grudnia 2022 r. zarejestrowało w Polsce ogółem 296.964 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 111,4 na 100 tys. ludności. Odnotowano zaledwie 1 zgon z powodu grypy.

– W Polsce nie ma ryzyka systemowego braku leków. Problemy z dostępem dotyczą wyłącznie jednostkowych produktów określonych firm farmaceutycznych i są jedynie lokalne – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w jednej z konferencji.
– Nie mamy sytuacji wyjątkowej ani krytycznej. Czasowe niedobory leków zdarzały się zawsze i będą się powtarzać – dodała Ewa Krajewska, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

 

  • opr. nl
Najnowsze artykuły