W środę udostępniony dla ruchu zostanie pierwszy fragment DK-91. Sprawdźcie szczegóły!

06.12.2023

W środę udostępniony dla ruchu zostanie pierwszy fragment DK-91. Sprawdźcie szczegóły!

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie poinformował, że w środę 6 grudnia od południa udostępniony dla ruchu zostanie fragment DK-91 (kierunek południowy) od al. Jana Pawła II do zjazdu na teren Galerii Jurajskiej i innych obiektów handlowych położonych w tym rejonie.

Jak zaznacza MZD, Ruch kołowy będzie odbywać się jednym pasem jezdni. Pozostałe pozostaną jeszcze nieczynne podobnie jak dalszy odcinek drogi czy jezdnia północna na wspomnianym fragmencie.

– Udrożnienie tego połączenia usprawni obsługę terenów handlowych, jak i poprawi ruch w centrum miasta. Ułatwiony zostanie bowiem dojazd m.in. do ulicy Krakowskiej odciążając ul. Warszawską na newralgicznym odcinku od Ronda Trzech Krzyży do pl. Daszyńskiego. Efektem tego rozwiązania powinno być też łatwiejsze niż dotąd poruszanie się ul. Wilsona – informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie i dodaje, że ze względów bezpieczeństwa dla jadących z północy al. Wojska Polskiego dojazd do udrożnionego odcinka możliwy będzie poprzez nawrotkę w al. Jana Pawła II przed Rondem Trzech Krzyży. Miejski Zarząd Dróg apeluje, aby patrzeć na znaki i zachować ostrożność.

 

Wykonawca inwestycji walczy z czasem i trudnymi warunkami pogodowymi

Prace na budowie nowej DK-91 w Częstochowie miały zakończyć się do końca listopada. Nie udało się jednak dotrzymać tego terminu. Wykonawca inwestycji, firma NDI, prowadzi zintensyfikowane prace, jednak wciąż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Ostatnio informowaliśmy, że aby wygrać walkę z czasem, konsorcjum wykonawcze firm NDI sprowadziło na budowę al. Wojska Polskiego specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest układanie masy bitumicznej pomimo zimowych warunków atmosferycznych. Mowa o nagrzewnicy gazowej, która jest urządzeniem wykorzystywanym w drogownictwie w szczególności w miejscach, gdzie przy budowie dróg trudno o przyjazne warunki.

– Technologia powszechnie stosowana jest w Skandynawii, ale dopuszczona do użycia także w Polsce. Dzięki niej w obliczu niesprzyjającej aury wywołujemy sztuczne warunki na budowie w momencie, kiedy trzeba dokończyć prace i uzyskać zgodne ze specyfikacją parametry  – tłumaczy Karolina Nalepa, główny technolog NDI nadzorująca prace.

Więcej o tym specjalistycznym sprzęcie pisaliśmy tu: https://zycieczestochowy.pl/specjalistyczny-sprzet-na-budowie-dk-91-pozwala-oszukac-zime-zobaczcie-jak-dziala/

Wykonawca prac deklaruje zakończenie robót zasadniczych z końcem roku, co pozwoli na powrót ruchu kołowego na nową al. Wojska Polskiego w Częstochowie.

  • źródło: MZD
  • fot. UM Częstochowy
Najnowsze artykuły